Showcase experts

20th festival EXPERTS-DELEGATES (2021)

Paul Zauer, INNtöne Jazzfestival, Austria

Alfred Vogel, Bezau Beats Jazz Festival, Austria

Denis Budankov, Pragokoncert Bohemia a.s., Czech Republic

Anna Eksell Linka, Bohemia JazzFest, Czech Republic

Martin Mikulka, Reduta Jazz Club, Czech Republic

Vilém Spilka, Jazz Fest Brno, Czech Republic

Amr Salah Abdelaziz Bayoum, Cairo Jazz Festival, Egypt

Christoph Giese, JazzNacht Zollverein & Journalist, Germany

Louis Rastig, A L‘arme Jazz Festival, Germany

Anna-Marie Schluifelder, Jazzclub Unterfahrt, Germany

Csenge Hamod, Opus Jazz Club, Hungary

Atcha Bar, Yello Submarine, Israel

Frank van Berkel, BIMHUIS jazz club, The Netherlands

Koen Graat, Yello Submarine, The Netherlands

Ernst Wiggo Sandbakk, Trondheim Jazzfestival, Norway

Valeriu Culea, Jazz'n Chișinău International Festival, Moldova

Rozana Mihalache, Green Hours Club, Romania

Paul Tutungiu, Jazz in Church Festival, Romania

Boris Cellar, Jazz.SK and Esprit Jazz Award, Slovakia

Paul Pace, Ronnie Scotts Jazz Club, United Kingdom

Nigel Slee, Jazz North, United Kingdom

Mark Christman, Arts Nova Workshop, USA

19th festival EXPERT DELEGATES (2021)

Alfred Vogel, Bezau Beatz Jazz Festival, Austria

Paul Zauer, INNtöne Jazzfestival, Austria

Denis Budankov, Pragokoncert Bohemia a.s. / Reduta Jazz Club, Czech Republic

Anna Eksell Linka, Bohemia JazzFest, Czech Republic

Martin Mikulka, Reduta Jazz Club, Czech Republic

Vilém Spilka, Jazz Fest Brno, Czech Republic

Amr Salah Abdelaziz Bayoumi, Cairo Jazz Festival, Egypt

Louis Rastig, A L‘arme Jazz Festival, Germany

Anna Marie Schluifelder, Jazz Club Unterfahrt, Munich, Germany

Frank van Berkel, BIMHUIS jazz club, The Netherlands

Koen Graat, November Jazz Festival, The Netherlands

Ernst Wiggo Sandbakk, Trondheim Jazzfestival, Norway

Voicu Rădescu, Green Hours Club (Bucharest), Romania

Paul Tutungiu, Jazz in Church Festival, Romania

Paul Pace, Ronnie Scotts Jazz Club, United Kingdom

Mark Christman, Ars Nova Workshop, USA

Martin Longley, Journalist / All About Jazz – Jazziz – Jazzwise – The Guardian – The Brooklyn Rail – The Wire - Songlines, USA

18th festival EXPERT DELEGATES (2019)

Alfred Vogel, Bezau Beatz Festival, Austria

Denis Budankov, Pragokoncert Bohemia a.s. / Reduta Jazz Club, Czech Republic

Martin Mikulka, Reduta Jazz Club, Czech Republic

Kenneth Hansen, Copenhagen Jazz Festival, Denmark

Amro Salah Abdelaziz Bayoumi, Cairo Jazz Festival, Egypt

Anne Erm, Jazz Kaar, Estonia

Juhamatti Kauppinen, Tampere Jazz Happening, Finland

Florian Burger, XJAZZ Festival Berlin, Germany

Anna Marie Schluifelder, Jazz Club Unterfahrt, Munich, Germany

Ábel Petneki, Budapest Music Center, Hungary

Jon Omar Arnason, Reykjavik Jazz Festival, Iceland

Māris Briežkalns, Rīgas Ritmi, Latvia

Julijus Grickevičius, Lithuanian Jazz Federation

Valerija Vidikienė, Broma Jazz, Lithuania

Leonidas Šinkarenka, Nida Jazz Marathon, Lithuania

Benas Terekas, Jazz Camp, Lithuania

Roy Jahrn Holtan, Oslo Jazz Festival, Norway

André Jamal Ishak, Oslo Jazz Festival, Norway

Voicu Rădescu, Green Hours Club (Bucharest), Romania

Paul Tutungiu, Andante Music, Romania

Mark Christman, Ars Nova Workshop, USA